Etui na maseczkę! W czym pakujesz czyste maseczki dziecku do szkoły? A swoje do torebki?
   01.10.2020     Tutoriale    0 Komentarzy

W każdą niedzielę pakuję dzieciom do szkoły wyprane maseczki. Kilka sztuk. Staram się, żeby nie zajmowały w plecaku wiele miejsca i żeby były łatwe do znalezienia i łatwe do używania.

Znalazłam wykrój Simpicity 1153, w którym jest kilka wykrojów na różne kosmetyczki, torebki. Lubię wykroje Simplicity, szyje się z nich łatwo bo mają obrazkową instrukcję szycia i szybko bo projektanci starają się żeby były "user friendly" czyli przyjazne dla użytkownika. Niestety wykrój nie jest już dostępny, wyszedł z kolekcji, pewnie wróci za jakiś czas. Jak się pojawi w ofercie to informacja znajdzie się na FB, warto śledzić profil FB o wykrojach. Najlepiej zacznij go obserwować już teraz link jest na końcu tutorialu. Ten zestaw wykrojów jest świetny i można z niego stworzyć wiele rzeczy nie tylko dla siebie ale także dla dzieci oraz na prezenty.

Etui jest bardzo łatwe do narysowania i uszycia dlatego postanowiłam opisać jak je uszyć nawet gdy się nie ma wykroju.

Do uszycia etui potrzebujemy:

  • 4 prostokąty tkaniny, każdy prostokąt o wymiarach: 15 x 10 cm lub innych, to zależy jak duże ma być etui.
  • Szpilki
  • Nożyczki
  • Maszyna do szycia

Zaczynamy

Jeśli posiadasz ten wykrój to należy otworzyć instrukcję na stronie z elementami wykrojów i znaleźć elementy, które są potrzebne. Tutaj opisuję szycie Modelu K.

Szukam na liście pod rysunkami z elementami wykroju, które elementy są potrzebne do uszycia Modelu K. Znajduję, że są to elementy 25 oraz 26. Wycinam te elementy, żeby mi było łatwiej.

Wycinam z tkaniny 4 prostokąty. Wykorzystałam tkaninę wodoodporną bo ma fajny wzór w pandy. Dzieciaki lubią pandy, pandy są słodkie jak dzieciaki :-) Tkanina jest wytrzymała, łatwa do utrzymania w czystości, łatwa do prania - powinna przetrwać COVID. Oczywiście możesz użyć innej tkaniny np. tkaniny bawełnianej.

Przy okazji chciałam pokazać jak wygląda bibuła, na której drukowane są wykroje Simplicity. Bibuła jest przezroczysta, bardzo cienka więc łatwo ją przechowywać i nie zabiera dużo miejsca. Dzięki przezroczystości widać wzór więc łatwo można kroić materiał dokładnie tak jak chcemy. Wykroje Simplicity mają już zapasy na szew – najczęściej jest to 1,5 cm chyba, że w instrukcji jest inaczej. Ten wykrój, z którego szyję etui ma 1 cm zapasu na szew i jest on już zaznaczony.

Na elementach wykroju widać strzałki wskazujące nitkę prostą oraz są na nich zawarte informacje ile elementów trzeba wyciąć. Tutaj jest napisane CUT 2 czyli należy wyciąć 2 razy.

Mam już wycięte elementy wykroju więc otwieram instrukcję i patrzę co powinnam robić dalej.

W instrukcji są rysunki oraz krótki opis do każdego z nich.

Punkt 1.

Zepnij dwa prostokąty z wykroju 26 (dół etui) lewymi stronami do siebie i zszyj je wzdłuż linii przerywanej zwracając uwagę na kropki. Materiały powinny się łączyć w miejscu kropek.

Punkt 2.

Złóż dwa prostokąty z elementu 25 (góra etui) lewymi stronami do siebie. Złóż je na zaznaczonej linii. Przeszyj zwracając uwagę na kropki – należy materiał tak zszyć aby kropki się schodziły. Mówiąc prosto, żeby było równo :-)
Na zdjęciu obok możesz zobaczyć jak pospinane są elementy wykroju. Pandkami do góry :-)

Wszystkie pandy już razem. Mam już przeszyte wszystkie elementy więc teraz układam je na sobie i spinam szpilkami.

Punkt 3.

Układam na dużym prostokącie dwa małe prostokąty tak, żeby kropki się pokrywały. Te kropki się przydają, na innych wykrojach też są różne znaczniki, warto na nie zwracać uwagę – to takie moje wtrącenie. Brzegi złożenia tkaniny układamy do środka, brzegi zszyte na zewnątrz.
Jak już elementy są ułożone, przeszywam je dookoła.
Na zdjęciu obok już są przeszyte. Białą nitką więc słabo je widać :-(

Przed wywinięciem na prawą stronę warto przyciąć rogi. Im bliżej szwu przytniesz, tym ładniejsze będą rogi etui.

Punkt 4.

Wywiń etui na prawą stronę i gotowe!
Etui o wymiarach 15 x 10 cm jest dość małe. Zmieści bez trudu jednorazowe maseczki ale z tymi wielorazowymi już będzie trudniej więc od razu uszyłam jeszcze jedno trochę większe.

Mam nadzieję, że tutorial Ci się podobał i przybliżył Ci wykroje Simplicity. Jak wyglądają w kopercie, jak wyglądają etapy szycia z nimi. Ja je uwielbiam!

Będzie mi miło jak pochwalisz się w grupie FB swoim etui na maseczki. Dołącz od razu

https://www.facebook.com/groups/WykrojeSimplicity

Więcej wzorów tkanin wodoodpornych znajdziesz tutaj: tkaniny wodoodporne

Jeśli wolisz bardziej eko to tkaniny bawełniane, także organiczne znajdziesz tutaj: tkaniny bawełniane

Więcej ciekawych wykrojów na różne torebki i akcesoria znajdziesz tutaj: torebki i akcesoria

Profil FB o wykrojach: Wykroje Simplicity

Udostępnij artykuł